Ako sa zbaviť strachu

Stalo sa vám niekedy, že vás zastavil strach a vy ste neurobili to, čo ste chceli?

Prezradím vám, ako prekonať strach a nájsť v sebe odvahu. Pretože problém, ktorý má väčšina ľudí, je, že strach ich úplne paralyzuje.

To však nie je to strach, ktorý vás paralyzuje.

Čítajte ďalej a vysvetlím vám viac…

V prvom rade je potrebné zhodnotiť o aký strach ide. Existujú dva druhy strachov:

  1. Strach, kedy ste reálne ohrození.
  2. Strach, ktorý vzniká vo vašej mysli.

Vzniká vo vašich predstavách pri tom, ako si neveríte, že niečo dokážete.  Namiesto toho, aby ste si predstavovali, čo všetko dobré sa môže stať, si predstavujete tie najhoršie scenáre.

Ak ste niekedy boli paralyzovaní strachom, tak skutočnou príčinou nebol strach, ale rozdiel medzi tým, akú ste mali o sebe predstavu a tým, čo ste chceli urobiť.

Paralýza strachom

Keď predstava KTO SOM nezodpovedá tomu, čo chcem teraz robiť, nastáva tu rozpor identity: moje STARÉ JA na jednej strane a NOVÉ JA na druhej. Preto v mysli prebieha boj, preto cítime strach, ktorý môže až paralyzovať.

Ak sa chcete posunúť ďalej, prestaňte sa držať tejto predstavy o starom JA ako o niečom, čo sa nedá zmeniť.

Viete čo vám ešte môže pomôcť pri prekonaní strachu?

Interpretácia

Všimli ste si niekedy, že fyzické prejavy, ktoré prežívate pri strachu, ako je búšenie srdca, chvenie tela, sú úplne podobné prejavy ako tie, ktoré prežívate pri vzrušení, vtedy, kedy ste nadšení.

Začnite strach interpretovať vo svojej mysli ako nadšenie. Zmeňte napríklad trému pred vystúpením na pocit zodpovednosti.

A to nás privádza k ďalšiemu bodu…

Príbehy v mysli

Pozorujte, aké príbehy si vytvárate a premeňte ich na úžasnú predstavu o tom, že všetko dobre dopadne.

Sústreďte svoju pozornosť a vytvorte si obraz toho, ako ste úspešný, ako to všetko hravo zvládate.

Váš príbeh v mysli môže ísť dvoma cestami.

  • Cestou strachu
  • Cestou úspechu (bude to skvelé, bude to zábava)

Vy kontrolujete svoju predstavivosť a teda od vášho rozhodnutia záleží, akú predstavu si vytvoríte.

Ako zvládať strach

Vizualizácia

Predstavujte si seba ako zvládate to, čo chcete. Začnite sa s tým pohrávať a prijímať predstavu, že to dokážete. Keď k tomu budete krok po kroku vychádzať zo zóny komfortu, postupne si vaša myseľ zvykne na to, že zvládnete aj väčšie výzvy.

Odvaha

Ľudia majú často predstavu, že kto je odvážny, ten sa nebojí. Nie je to však vôbec tak. Aby nejaký skutok bol odvážny, musí ísť o niečo, pri čom je prítomný aj strach. Jedno bez druhého nemôže existovať. Preto, najlepšia príležitosť ukázať odvahu je práve vtedy, keď pociťujete strach.

Zároveň platí, že čím väčší je váš dôvod, prečo ísť do niečoho, tým väčšia bude aj vaša odvaha a odhodlanie prekonať strach.

Pamätajte, nemusíte úplne vylúčiť strach. Strach je súčasťou odvahy a môže byť dobrým znakom toho, že rastiete..

Odpovedzte si na túto otázku: „Je vaša túžba po novom živote a úspechu väčšia ako strach samotný?

Spriateľte sa so strachom. 

Ak budete dávať energie vzdorovaniu, bude to len horšie, strach bude väčší. Uvedomte si, že strach tu pre niečo je. Prijmite ho a poďakujte sa mu za to, že vás chráni, nejakú slúži alebo niečo dáva. Keď ho prestanete považovať za svojho nepriateľa, bude pre vás ľahšie preniesť sa cez neho.

Vyberte si teraz niektorú z týchto vecí a začnite ju aplikovať vo svojom živote.

Motivácia
na každý deň

Pridaj sa k viac ako 18 000 nadšeným odberateľom, ktorí dostávajú každé ráno na svoj email jeden inšpirujúci obrázkový citát.

Autor

Michal Hrehuš
Podporujem ľudí v tom, aby robili to, čo milujú, boli bohatí a šťastní. Som autorom prvých motivačných kalendárov a spoluautor Motivačného diára. Založil som I Can Academy, stránku Myslím pozitívne - oficiálny blog Veselých vecí na Facebooku a Myšlienku dňa.

Zdieľať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu