Prečo je dôležité vyjadrovať svoje emócie

Určite poznáte situáciu, keď sa niekto rozplače a väčšina ľudí hneď začne utešovať so slovami: „To bude dobré. Neplač. Nič si z toho nerob.“ Toto často rozprávajú rodičia svojim deťom. Vy ste to tiež určite zažili.

Už v deťoch zasievame nedôveru vo svoje vlastné pocity a aby ich potlačovali. Potom v dospelosti máme problém znovu svoje emócie vnímať, prežívať a dávať ich von.

Vyjadrujte svoje emócie. Navnímajte si ich, prijmite ich.

A ako ich správne vyjadrovať? Kľúčom je uvoľnenie. Keď svoje emócie prežívate v napätí, ako to má tendenciu robiť väčšina ľudí, vyvolávate sami sebe tlak, pnutie. Keď sa emócie naučíte vyjadrovať v uvoľnení, dotknete sa mnohých sŕdc ostatných ľudí. I keď nie všetci ľudia sú na to pripravení. Nie každý rád žije v otvorenosti, pretože veľa ľudí je zvyknutých tlmiť svoje prežívanie. Na bolesť si vezmú tabletku, alebo nepríjemné pocity zaháňajú prejedaním sa, pozeraním „telky“…

Potlačovanie svojich emócií často vedie aj k fyzickému ochoreniu. Ubližujeme tým nielen sebe, ale nedokážeme sa tak zblížiť so svojim partnerom/partnerkou alebo rodičmi. Pretože túžime po láske, pozornosti, otvorenosti a narážame na odmietanie.

Ak sa postupne naučíte naplno prežívať a uvedomovať si svoje pocity, už nikdy nebudete chcieť svoje emócie potlačovať. Na druhej strane, keď ste viac otvorený, viac vecí sa vás bude dotýkať. Ale súčasne vám to bude dávať vnútornú silu. Musíte sa naučiť rešpektovať, že niekto jednoducho radšej zostane uzavretý.

Zároveň, keď sa vy naučíte hlboko prežívať a vyjadrovať to, čo cítite, budete tým inšpirovať svoje okolie, priateľov. Buď ich budete inšpirovať, alebo naopak zistíte, že už sa s nimi neodkážete o ničom rozprávať. Je to tak v poriadku. Znamená to, že budete potrebovať nových priateľov. Takých, ktorí budú s radosťou zdieľať do väčšej hĺbky.

Je to vaša voľba, ako chcete žiť a s kým chcete byť. Je pravdepodobné, že časť vašich priateľov z vášho života odíde. Ale vďaka tomu, vám do života môžu prísť noví priatelia, s ktorými budete mať priateľstvo úprimnejšie, hlbšie. Niektorí ľudia si jednoducho zvolia radšej žiť v tom, čo dôverne poznajú, akoby mali vyjsť zo svojej zóny komfortu.

NEPOTLAČUJTE SVOJE EMÓCIE, ALE ICH PREJAVUJTE V UVOĽNENÍ A LÁSKE.

Motivácia
na každý deň

Pridaj sa k viac ako 18 000 nadšeným odberateľom, ktorí dostávajú každé ráno na svoj email jeden inšpirujúci obrázkový citát.

Autor

Mon Laciková
Energická žena s pozitívne naladeným životným entuziazmom a dobrodružnou dušou. Rada sa na svet pozerám cez objektív a zachytávam krásne, nezabudnuteľné momenty života.

Zdieľať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Predchádzajúci článokKde nájsť vnútornú motiváciu